Käte antiseptikute võrdlus

Postitatud 29/08/2020 - 17:43

Antiseptikul ja antiseptikul on vahe – kindlasti oled ka ise seda märganud, kui ühe kaupluse sissepääsu juures kasutatud vahend lõhnab nagu odav puskar või atsetoon, teise kaupluse vahend on aga vaevumärgatava, meditsiinilise piirituse lõhnaga. Või kui ostad käekotti pistmiseks mõne vahendi, siis tundub peagi, et see kõlbab ainult ... grilli süütamiseks hädaolukorras. Mõni antiseptik teeb paraku käed nii kleepuvaks, et peale selle kasutamist tekib tahtmine need kiiresti puhtaks pesta. Seda isegi enne, kui purgi pealt koostist loed. Vägisi tekib küsimus, et mida nende sisse ometigi pandud on.

Tegelikult on probleem päris tõsine – Ameerika Ühendriikide Toidu- ja ravimiamet (FDA) andis juunis ja juulis koguni välja hoiatuse, milles soovitas terve hulga firmade käte antiseptikuid mitte osta, kuna need olid tervisele ohtlikud. 

Kuna ka meie poes on müügil mõned kätepuhastusgeelid, siis otsustasime teha ühe päris oma testi.

Me ei ole ise ühegi tootjaga seotud, seepärast ostsime kokku 8 minisuuruses käte antiseptikut ja kaks 500-milliliitrist pudelit ning lasime vabatahtlikel katseisikutel neid usinasti proovida (meie ise, sõbrad-tuttavad ja sugulased). Paraku polnud meie käsutuses ühtegi aparaati, millega peale vahendi kasutamist oleks saanud kätele jäänud mustust mõõta, seetõttu lähtusime hindamisel lihtsatest põhimõtetest: 
•    kuidas vahend kätele kallates seal püsib (sest kontaktiaeg on oluline, et vahend jõuaks piisavalt kaua mõjuda); 
•    kuidas see kätegeel lõhnab;
•    kas ta jätab käed kleepuvaks;
•    kas sisaldab nahka hooldavaid aineid;
•    kui lihtne on pudelit sulgeda või avada (sest tõenäoliselt tassime neid käekotis või taskus ja kasutame nö käigu pealt). 

Kokku oli testijaid 7, neist 3 meest ja 4 naist, kõik tavalised korralikud käte antiseptikute kasutajad. Lõhna ja maitse üle ei vaielda ja kuigi nii mõnegi vahendi puhul läksid meie arvamused lahku, sai pingerida kõigil siiski päris sarnane. Olgu siinkohal kindlasti öeldud, et meie võrdlus ei pretendeeri mingile täpsusele ja sisaldab meie katseisikute subjektiivseid (aga täiesti sõltumatuid) arvamusi.  

Testida oli meil 10 vahendit, millest siltidel oleva info kohaselt oli 4 toodetud Eestis, 1 Leedus, 1 Soomes, 1 Ukrainas, 1 Itaalias ja 1 Taanis ja 1 Rootsis. 

 

Kuidas valida sobivat antiseptikut?

Kui sul on võimalust valida, siis võiksid mõelda järgmiste aspektide peale. 
1. Kas etiketile on märgitud toote koostis, kas on selge mis on aktiivaine? On see etanool, denatureeritud alkohol või hoopis isopropanool? Või on neid kombineeritud? Tõsi toimeaineteks võivad olla ka eeterlikud õlid, kloorheksidiin jm, kuid me räägime siin testis alkoholi baasil vahenditest – need on turvalised ja nö töökindlad mõistliku kontaktaja jooksul. 
2. Mis on vahendi alkoholisisaldus? Et vahend tõesti viiruseid ja baktereid hävitaks, siis massiühiku kohta peab see olema vähemalt 65–70%.
3. Kuna käte antiseptikud kuuluvad biotsiidide hulka (st vahendite hulka, mis sisaldavad kemikaali või mikroorganismi, mis tõrjub või hävitab inimesele kahjulikke organisme), siis peaks pakendil olema kirjas ka biotsiidi registreerimisnumber (Terviseametis) – ilma loata ei tohiks neid Euroopa Liidus müüa. Tõsi, eriolukorra tõttu tehti etanooli ja isopropanooli sisaldavate vahendite registreerimine lihtsamaks, et mingidki vahendid oleks kättesaadavad. Nii et selle numbri puudumine ei tähenda tingimata, et vahend oleks kehv, kuid mis kasu on käte antiseptikust, mille toimeaine tõhususes (mikrobioloogilises aktiivuses) ei saa kindel olla? 
4. Kas antiseptik sisaldab nahka niisutavaid ja pehmendavaid aineid, näiteks aaloe, glütseriin, pantenool (B5 vitamiin), tokoferool (E-vitamiin) vm?
5. Kas lõhnaga või lõhnata? Kui sinu jaoks on oluline, et vahendile ei ole lisatud lõhnaaineid, siis peaksid koostisest otsima ka neid (linalool, tsitronellool, limoneen, kumariin jt). Muide, nt limoneen ja kumariin peavad alati olema koostises märgitud, et kaitsta allergikuid 
6. Sa võiksid eelistada geeljaid vahendeid, sest need ei voola kätelt nii kiiresti maha ning ka kontaktiaeg on pikem. See ei tähenda, et vedelad antiseptikud halvemad on, kui saad nendega käsi piisava aja jooksul hõõruda.  
 

  Antiseptik Punkte Koostis Kirjeldus
Chemisept HandDes käte antiseptik

ChemiSept

Hand Des

94

Jagatud esikoht

Toimeaine etüülalkohol (73,5%). Sisaldab nahka kaitsvaid komponente. Ei ole lisatud lõhnaaineid.

Vastab standarditele EN1500, EN 12791, NE 14476, NE 13624, NE 13727, NE 1438 ning sel on biotsiidi registreerimistunnistus.

Toodetud Eestis.

Kasutajad olid üksmeelel, et lõhnab vaid puhta piirituse järele. Isegi need, kes kurtsid, et piirituselõhn oli alguses liiga tugev, tunnistasid hetke pärast, et see lendus tõesti kiiresti. Sai maksimumpunktid lõhna eest. Ei jätnud käsi kleepuvaks. Vahend on piisavalt geeljas - mitte liiga paks ega mitte liiga vedel ja püsis puhastamise ajal hästi kätel. 
Kätepuhastusgeel Sani SANI+ sprei

94

Jagatud esikoht

Koostis: denatureeritud alkohol. Sisaldab lõhnaaineid. Toote tõhusust on testitud bakterite suhtes. Toodetud Itaalias. Kõige mugavam kasutada – tegemist on pihustiga. Lõhna osas oli vastuväiteid vaid kahel inimesel, kes märkisid, et see lõhnab pisut nagu odekolonn ja on liiga tugev. Kuid isegi need kasutajad, kes muidu eelistasid lõhnaainetevabu vahendeid, märkisid, et selle vahendi lõhn on väga ok.  Püsib kätel hästi ega jäta neid kleepuvaks. Tänu pudeli saledale kujule mugav pista ka pintsaku- või püksitaskusse.
kätepuhastusvahend Margarita

Margarita

HAND sanitizer

aaloe geeliga

 

2. koht

Toimeaine denatureeritud alkohol. Sisaldab nahka hooldavate komponentidena aaloet, pantenooli. Lisatud on lõhnaaineid (tsitronellool, linalool, limoneen jt). Tootja on pudelil eraldi ära märkinud, et 98% komponentidest on naturaalsed.

Toodetud Leedus.

Testis osalenud vahenditest kõige lillelõhnalisem ja ühe kasutaja arvates kõige ürdisema lõhnaga. Kui lillelõhn on sinu lemmik, siis see geel võiks olla sinu eelistus. Need testijad, kes eelistaksid täiesti ilma lõhnaaineteta vahendeid, kommenteerisid, et lõhn kätele külge liiga kauaks ja vahend lõhnas nagu seep. Geel oli paksuvõitu ning püsis üsna hästi kätel. Ühe kasutaja arvates koguni nii hästi, nagu oleks käed rasvased olnud. Enamiku arvates ei jätnud käsi kleepuvaks.   
CircleK käte antiseptik CircleK kätepuhastus-geel

87

3. koht

Denatureeritud alkohol. Sisaldab käsi hooldavate vahenditena aaloed ja glütseriini. Paraku ei leidnud pudelilt, mis on toote alkoholisisaldus. Toodetud Taanis. Enamike arvates puhta piirituse lõhnaga, mis vaid ühe testija arvates ei hajunud kätelt piisavalt kiiresti. Vahend oli väga paks, geeljas ja püsis puhastamise ajal hästi kätel.   
NordClean kätepuhastusgeel NordClean niisutav antiseptiline geel kätele 4.-6.koht

Denatureeritud alkohol. Sisaldab ka glütseriini.

Toodetud Soomes.

Piirituselõhnaga, mis siiski kaob piisavalt kiiresti. Käte puhastamise ajal püsis paksemapoolne geel kõikide arvates kenasti kätel. Ei jätnud käsi kleepuvaks. 
Paira kätegeel Paira kätegeel D-pantenooli ja E-vitamiiniga 4.-6.koht Sisaldab denatureeritud piiritust, isopropüülalkoholi, lõhnaaineid, kumariini, teepuuõli jm. Paraku ei leidnud pudelilt, mis on toote alkoholisisaldus. Toodetud Ukrainas.

Üks kahest testis osalenud keeratava korgiga pudelist. Ainuke sinist värvi vedelik. Mõned testijad heitsid vahendile ette liiga tugevat lõhna, ühele meenutas WC-värskendajat. Vahend püsis puhastamise ajal väga hästi kätel.

Mõõtudelt kõige väiksem pudel, mis testis osales – vaid 50 ml, hea taskusse pista. 

Alcogel kätegeel

Alcogel

Moisturizing hand sanitizer.

4.-6.koht Koostis: denatureeritud alkohol (70%). Sisaldab ka glütseriini. Lõhnaaineid lisatud ei ole. Toodetud Rootsis. Lõhn tekitas vastakaid arvamusi – alates „normaalsest“ kuni „tugevalt odekolonnine“. Pudeli plastik oli tõeliselt jäik, seetõttu oli geeli väga raske kätte saada – tõeline katsumus. Kuid geel püsis väga hästi kätel ja seda oli mugav kasutada. Tõsi, mõne testija arvates jättis vahend hiljem käed kleepuvaks.
Rival kätepuhastusgeel

Rival

antiseptiline geel

7.-9. koht Toimeaine: propaan-2-ool (isopropanool) 71%. Sisaldab sidruni lõhnaaineid. On biotsiidi registreerimistunnistus. Toodetud Eestis. Testijatel oli raske leppida selle vahendi tugeva lõhnaga. Kuigi geeli sidrunilõhn oli alguses meeldiv üllatus, jäi hiljem kätele püsima veidi ebameeldiva varjundiga lõhn. Paar testijat leidsid, et nende käed kippusid pisut kleepima, teise arvates jällegi seda probleemi ei esinenud. NB! Keeratava korgiga, ole ettevaatlik käekotti pistes.                 
APChemical kätepuhastusgeel

APChemicals käte desinfitseerimis-vahend

7.-9. koht Sisaldab etanooli ja propaan-2-ooli (kokku 73,5%) ning ka käsi kaitsvaid koostisosi (täpsemalt ei ole märgitud). Vastab standarditele NE 1500, NE 12791. Olemas biotsiidi registreerimistunnistus. Toodetud Eestis. Lõhna osas läksid testijate arvamused tugevalt lahku – mõne arvates oli tegemist ok piirituselõhnaga, teine haistis puskarit, kolmas aga koguni kummiliimi. Hoolimata sellest, et tegemist on üpris vedela antiseptikuga, jättis see mitme testija arvates käed kleepuvaks. 
AlfaKem kätepuhastusgeel

AlfaKem geeljas käte desinfektant

7.-9. koht Sisaldab etanooli (100 g kohta 71 g), kuid kahjuks puudus pudelil koostisainete loetelu. On biotsiidi registreerimistunnistus. Tootja Eestis.

Selle vahendi lõhn meenutas mitmele testijale puskarit või kummiliimi ja kõrgeid punkte selle eest ei saanud. Üks testijatest märkis, et kui hiljem samade kätega võileiba tegi, oleks justkui ka võileivale lõhn külge jäänud. Üpris vedel.

 

Ükskõik, kui hea su antiseptik ka poleks, kui ta sisaldab alkoholi, siis kipub see sagedasel kasutamisel ikka käsi kuivatama. Ning kui nahk on kuiv, siis kipub see pragunema. Ja kui hästi lihtsalt öelda, siis sealt, kus on pragu võib bakter läbi pugeda küll! Aga meil on sulle siin pakkuda head kätekreemi!

Siit leiad kõik kehale ja kätele mõeldud puhastusvahendid ja antiseptikud

5% allahindlust järgmisest ostust ja uudiskirjad parimate pakkumistega!

Olen tutvunud ning nôustun privaatsustingimustega.

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.